• Kota-Gözetim Belgesi

Kota-Gözetim Belgesi

Bazı malların ithali yerli üretici açısından haksız rekabete yol açtığından kotalar ile kısıtlanmakta veya gözetim belgesi ile ithalatı izlenmekte, belirli bir birim fiyatın altında ithalatın yapılmaması sağlanmakta ya da kayıt belgesi ile ithalatı kayıt altına alınmaktadır.

İthal etmek istediğiniz mal ile ilgili ithalat planı yapmadan gerekli ön araştırmayı yapmanızda yarar vardır. İthalatın gözetim belgesi ya da kotaya tabi olduğunu bilmeyen birçok ithalatçı, mallar gümrüğe geldikten sonra belge gerektiğini öğrenmekte ve belge alınma süresi içinde gümrükte ardiye ücreti ödemek zorunda kaldığından mağdur olmaktadır. Belge başvurusunda getirdiği malların fiyatı tebliğe göre düşük kaldığında ithaline izin verilmezse mallarını geri göndermek zorunda kalıp ayrıca zarara girmektedir.

Gözetim belgesi ya da kota alınabilen bazı mallar; Alçak Yoğunluk Polietilen, Musluk, Seramik Karo, Porselen-Seramik Mutfak eşyaları, Çanta, Elektrik Süpürgesi, Alüminyum Sac ve Levhalar, PVC v.b.

İthalat yapmadan önce malınızla ilgili gözetim uygulaması olup olmadığını mutlaka sorgulayın..

Tarife Kontenjanı Alımı

İkili anlaşmalar çerçevesinde bazı tarım ürünleri ithalatında tarife kontenjanı açılarak ilgili tebliğin kriterlerine göre kontenjan dağıtımı gerçekleştirilir. Dağıtımın ne şekilde yapılacağı, hangi kurum ya da firmalara öncelik tanınacağı yine ilgili tebliğlerle düzenlenmiştir. Buna göre kota dağıtımı bazı tarife kontenjanları önce gelen önce alır yöntemine göre, bazıları kamu kuruluşlarına öncelik tanınarak, bazıları firmanın ithalat performansına göre, bazıları da dönemsel olarak gerçekleştirilmektedir.

İthalat yapmadan önce ürününüzün kotaya tabi olup olmadığını sorgulamak için bizi arayınız.

 İthal Şahadetnamesi Onayı

Bazı kritik malzemelerin ithalatında, ilgili gümrük malzemeye ilişkin ithal şahadetnamesi talebinde bulunduğunda gerekli başvuru ve takip tarafımızdan yapılarak kısa sürede sonuçlandırılır.

HİZMETLERİMİZ

Doğru bir başlangıç için, mutlaka TECOM Mühendislik A.Ş. şirketimizden bilgi alınız.

Copyright © 2013 - 2024 TECOM Mühendislik A.Ş.